Kolczyki z czarnego dębu i koniakowego bursztynu - Galeria Ambra

Kolczyki z czarnego dębu i koniakowego bursztynu

4 dni

12 miesięcy

Oryginalne kolczyki na angielskim wiszącym zapięciu, wykonane z prostokątnego plastra czarnego dębu, zwanego polskim hebanem, ozdobionego koniakowym bursztynem.

Kilkusetletnie drewno, w połączeniu z bursztynem sprzed milionów lat tworzą unikalną biżuterię z historią! 

Waga 3,45 grama

Wielkość 4,7 cm

Srebro próby 925 i bursztyn bałtycki.

Więcej informacji o czarnym dębie w opisie poniżej. 

Więcej szczegółów

1 Przedmiot

152,85 zł

Więcej informacji

Czarny dąb zwany polskim hebanem to drewno dębów przebywających w ziemi lub pod wodą od co najmniej kilkuset lat, co zmieniło jego barwę na niemal czarną.

Dęby zatopione w zbiornikach wodnych, bagnach i torfowiskach, w warunkach stałej wilgotności, dotrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie.

Czarny dąb znajdowany jest w całej niemal Europie, jednak największe jego skupiska usytuowane są w dorzeczach rzek Europy Środkowej i Południowej. W Polsce największe znaleziska znajdują się w okolicach Dębicy oraz Szprotawy. Największy wyeksponowany okaz czarnego dębu znajduje się w Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew w Dąbrowie Tarnowskiej i ma 2 metry średnicy.

Szacowane światowe złoża czarnego dębu są mniejsze niż światowe złoża diamentów. W carskiej Rosji za posiadanie mebli z czarnego dębu groziła kara śmierci, były one bowiem zastrzeżone dla rodziny panującej. Obecnie polskie prawodawstwo przewiduje, że zatopione w rzekach oraz pod ziemią złoża czarnego dębu stanowią własność Skarbu Państwa.

Produkty powiązane

30 inne produkty w tej samej kategorii: